Här finns handbollsbilder från matcherna i Scand Iberico Tournament 2017 som spelas i Burlöv. Scand Iberico Tournament spelas mellan 24-26 november 2017.

Dag 1

Norge – Spanien 28-18 (LÄNK)

Sverige – Portugal 30-21 (LÄNK)

Dag 2

Norge – Portugal 33-20 (LÄNK)

Sverige – Spanien 19-27 (LÄNK)

Dag 3

Sverige – Norge 25-25 (LÄNK)

Spanien – Portugal (LÄNK)

 

Bilderna går att få högupplösta. Maila mig på christoffer@borg-mattisson.se om du vill ha tag på någon bild.

Deltagande lag:

  • Sverige
  • Portugal
  • Spanien
  • Norge

Svenska truppen:
Josefine Hultberg-Dahlgren, Spårvägens HF
Tindra Magnusson, Gustavsbergs IF
Sanna Pettersson, IFK Tumba
Jacqueline Moreno, Gustavsbergs IF
Ebba Wallenberg, Lugi HF
Johanna Einarsson, IK Sävehof
Amanda Sjöstrand Hallman, Kungälvs HK
Alma Skretting, HK Ankaret
Isabelle Andersson, Spårvägens HF
Elise Andersson, Tyresö Handboll
Cornelia Dahlström, Gustavsbergs IF
Zandra Jarvin, Spårvägens HF
Elma Örtemark, Skövde HF
Nina Dano, Torslanda HK
Wilma Gustafsson, IFK Kristianstad
Sofia Kou Aune, Rosersbergs IK

Norska truppen:

Eli Skogstrand, Sandefjord TIF
Marthine Svendsberget, NIT/HAK HK 
Tuva Ulsaker Høve, Byåsen IL 
Thale Rushfeldt Deila, Glassverket IF
Julie Sofie Granum, NIT/HAK HK
Mia Svele, Storhamar HB
Mie Rakstad, Fjellhammer IL
Live Rushfeldt Deila, Glassverket IF
Vilde Tornes Finneide, Stabæk IF
Marte Siren Figenschau, Glassverket IF
Andrea Holm Aune, Charlottenlund SK
Marielle Nordvang, Aker Topphåndball
Tiril Solumsmoen Mørch, Hønefoss SK
Kristina Sirum Novak, Ålgård HK
Rikke Landsverk Grave, Gjerpen HB
Thea Løseth, Byåsen IL

Spanska truppen:

Lucía Miranda, Balonmano Roquetas
Nicole Wiggins, Base Villaverde
Danila Patricia So Delgado, Balonmano Colores
Yadira Morales, Base Villaverde
Alba Chiara Spugnini, Tejina Tenerife
María Palomo, San Sebastián de los Reyes
Daniela Moreno, Balonmano Alcobendas
Sara Móles, Sant Vicenç
Patricia Méndez, Balonmano Elche
Jimena Laguna, Pozuelo de Calatrava
Janna Sobrepera, Sant Quirze
Elena Martínez, Handbol Mislata
Julia Díaz, Base Villaverde
María Rebollo, Balonmano Elda
Nerea Gil, Malkaitz Eskubaloia
Victoria Arroniz, Balonmano Elda

Portugisiska truppen:
Luisa Cortes
Matilde Sousa
Tania Ferreira
Mariana Rocha
Beatriz Sousa
Joana Resende
Joana Pissarra
Eulalia Silva
Christiana Vieira
Maria Unjanque
Ines Laranjeira
Leonor Goncalves
Catarina Mota
Susana Silva
Maria Ines Pereira
Nadia Rodrigues